Jak vybírat spací pytel
Podrobnosti- Podrobnosti
- Kategorie: Cestování a pohostinství
- Vytvořeno 24. 2. 2014 10:28
- Zobrazeno: 3761
Nevíte na základě jakých kritérií vybrat spací pytel? V následujícím článku najdete užitečné informace, které Vám při výběru pomohou a umožní Vám získat základní orientaci při výběru spacího pytle.
V prvé řadě je nutno si uvědomit, že neexistuje žádný universální spací pytel, který by byl v létě prodyšný, v zimě teplý a navíc i odolný proti větru a dešti. Na trhu je mnoho izolačních materiálů a povrchových tkanin, ideální materiál do všech klimatických podmínek však neexistuje.
Hlavním kritériem při výběru spacího pytle je teplota, při které ho budeme používat. V zásadě můžeme spacáky rozdělit na ultraletní, letní, třísezónní a zimní. Pokud nocujete v přírodě po celý rok, je vhodné mít všechny výše uvedené typy spacáků. V případě, že všechny typy nechcete, budete nuceni udělat kompromis a kombinovat dva nebo tři spacáky tak, aby bylo možno v nich komfortně spát po celý rok.
Jaký materiál – peří nebo syntetika?
Peří je osvědčený přírodní materiál, který poslední době ale ustupuje do pozadí a více se nyní používají spacáky ze syntetických materiálů. Peří totiž velmi snadno absorbuje vlhkost, zatímco syntetické materiály jsou nenáročné na údržbu a vyznačují se minimální absorpcí vlhkosti. Spací pytle s izolační náplní ze syntetických materiálů jsou tedy ideální pro univerzální použití od jara do podzimu a jsou také vhodným řešením pro alergiky.
Syntetické náplně se mylně označují jako dutá vlákna. Na trhu je však možno najít více druhů syntetických náplní. Při nákupu je vhodné dát přednost značkovým materiálům, protože jejich výrobci musí dodržovat přísné technické a zdravotní normy.
Kvalitní dutá vlákna zadržují molekuly vzduchu nejen mezi vlákny, ale i uvnitř vláken a rouno tedy při stejné hmotnosti izoluje lépe. Mezi další používané materiály patří mikrovlákna. Jejich průměr je řádově asi desetkrát menší než u dutých vláken. Výraznou předností spacáků s tímto izolačním materiálem je nízká hmotnost a malý objem, nevýhodou je malá odolnost mikrovláken na mechanické namáhání.
Dutá vlákna a mikrovlákna mají tedy různé výhody a nevýhody, které byly v poslední době překonány materiály Polarguard a Climashield. Tyto materiály poskytují nejlepší izolaci a mají nejvyšší životnost.
Vnější a vnitřní tkanina spacího pytle
Vnější tkanina spacáku by měla zároveň alespoň v omezené míře zabránit pronikání vlhkosti z okolí do izolační náplně. Spacák jako celek by ale měl mít dostatečnou prodyšnost, která umožní vlhkosti volně procházet až na vnější povrch a tam se rozptýlit do ovzduší. Velmi rozšířenými materiály jsou mikro vláknové materiály utkané z mikrovláken jako např. nylon s různými vodoodpudivými úpravami a zátěry.
Konstrukce, velikost, zip a švy
Správným řešením izolace spacích pytlů je sendvičová konstrukce, která se skládá ze dvou nebo více na sobě nezávislých izolačních vrstev. Hlavním kritériem při výběru spacáku je pak druh a hmotnost izolační náplně a je důležité, aby měl spacák dostatečnou izolační rezervu.
Spacák by měl být dostatečně prostorný, aby se jeho uživatel při otáčení z boku na bok neotáčel se spacákem, ale pouze on sám.
Zip by měl být chráněn zateplovací légou, která zabraňuje tepelným ztrátám konstrukcí zipu. Navíc by ani jednoduché spacáky obsahovat studené švy, tedy prošití celého spacáku, ale vždy komorovou konstrukci.