Produkujme méně odpadu, příroda nám to oplatí
Podrobnosti- Podrobnosti
- Kategorie: Dům, byt, zahrada
- Vytvořeno 20. 10. 2014 8:45
- Zobrazeno: 3227
O třídění odpadu toho bylo už napsáno mnoho. Každý z nás ví, že žlutý kontejner se používá na plasty, modrý je papír a zelený na sklo. Méně z nás se už však snaží, aby naše produkce odpadu byla co nejmenší. Stačí si představit, že Česká republika patří mezi sedmadvacet členských států Evropské Uunie k těm, jejichž produkce odpadů je jedna z nejnižších. I přesto je tu však odpadu přespříliš.
- Průměrný obyvatel České republiky průměrně vyprodukuje přibližně 317 kg komunálního odpadu za jeden rok (24. místo z celkem 27 států EU). Do této statistiky však zasahuje i podniková produkce.
- Obyvatel Kypru za rok vyprodukuje průměrně 760 kg komunálního odpadu (což je nejvyšší hodnota v Evropské Unii).
- Nejméně komunálního odpadu vyprodukuje Lotyšan – 304 kg ročně.
Příznivé je, že se produkce odpadů snižuje, a to především díky našemu svědomitému třídění. Průměrně vytřídíme zhruba 14 % komunálního odpadu. A vytřídíme cca 11 kg skla, 14 kg papíru a 10 kg plastů. Se snížením produkce odpadů musí každý začít sám u sebe. Velký podíl na odpadech z domácnosti mají obaly od potravin. Kupujte raději větší, ekonomičtější balení potravin a nápojů.
Jak naložit s bioodpadem
Častý problém je likvidace bioodpadu. Co vlastně bioodpad je? Jedná se o odpad rozložitelný mikroorganismy, vzniká z něj organická hmota, kterou lze nadále využít v zemědělství. Právě bioodpad tvoří až 40 % komunálního odpadu a velká část z nás s ním nezachází dobře. Zbytky jídel, slupky, posekaná tráva nebo listí ve směsném odpadu nemá co dělat. Správným řešením není ani drtič odpadů. Jídlo se poté dostává do veřejné kanalizace a způsobuje její provozní problémy. Ale co s tím? Ptejte se v místě vašeho bydliště. Obec by vám měla nabídnout hnědou popelnici na bioodpad, kterou technické služby pravidelně vyvážejí.
Nádoby na tříděný odpad řeší odpadové hospodářství. Nakoupíte je například ve specializovaném eshopu AB-STORE.
Získejte z přírody co nejvíce
Dalším častým problémem je plýtvání, potravinami, energiemi a zvláště pak vodou. Splachování WC nebo dokonce zalévání zahrady pitnou vodou je skutečné plýtvání. Dešťová voda by nám přitom posloužila stejně dobře a někdy dokonce lépe (např. na praní je měkčí a nezanáší domácí spotřebiče vodním kamenem). Pořiďte si na zahradu plastovou nádrž, která může být také součástí celého dešťového programu. Celý systém se skládá z plastové nádrže na vodu, filtru, vodárny a přepínače na vodovodní řád. Dešťovou vodu tak můžete rozvést po celém domě, náklady se vám velmi brzy vrátí.