Vodovodní baterie
Podrobnosti- Podrobnosti
- Kategorie: Dům, byt, zahrada
- Vytvořeno 14. 4. 2015 16:24
- Zobrazeno: 3099
Vodovodní baterie jsou vyráběny v různých provedeních. Důraz se klade především na úspornost a komfort užívání koupelnové baterie. V moderní koupelně jsou jednoduché přímé linie a hranaté tvary velmi vhodné. Trendem poslední doby se stávají vodovodní baterie určené pro montáž pod omítku, tzv. podomítkové zapuštěné vodovodní baterie. Nabízeným sortimentem jsou vodovodní baterie umyvadlové, vanové, sprchové baterie a vodovodní baterie pákové bidetové. Na zvýšení životnosti vodovodní baterie a její nerušený chod je doporučováno nainstalovat vodovodní filtr. Sprchové komplety jsou sety obsahující ruční sprchy, sprchové hadice a pohyblivý držák na stěnu sprchy.
Při rekonstrukci koupelny se zamyslete nad výběrem koupelnové baterie, bez které se správný chod samotné koupelny neobejde. Víme, že nabídka na trhu je široká, a tudíž je těžké se v tomto odvětví zorientovat. Nejběžnější typy baterií vám nyní představíme. Jejich účelnost a popis vám snáz pomůže v rozhodování.
Baterie bychom měli vybírat na základě několika hledisek. Vždy je třeba vybrat baterii, jejíž design bude korespondovat s naší koupelnou. Dávejte pozor, zda baterie disponuje tichým chodem a pohodlným ovládáním. Dlouhodobá záruka a úspora spotřeby vody jsou rovněž vlastnosti, na které se při nákupu koupelnové baterie zaměřte.
Nejčastější materiály koupelnových baterií jsou broušený chrom, leštěný nikl a mosaz. Výrobci často v této kategorii šetří, buďte proto obezřetní. U chromu i leštěného niklu je hlavní předností perfektní vzhled i po mnoha letech, a tudíž i praktičnost. Dbejte na však to, že materiály mají velký vliv na hygienickou nezávadnost vody tekoucí z baterie, kterou pijete.
Soustřeďte výběr vodovodní baterie vzhledem k místu jejího upotřebení. Z tohoto hlediska rozlišujeme několik základních typů koupelnových baterií. Umyvadlové baterie rozdělujeme na stojánkové, nástěnné a podomítkové. Jejich využití nabízí značnou úsporu místa a komfortní ovládání. Mohou se také vyskytovat s výsuvnou sprchou, s bidetovou sprchou či pouze pro studenou vodu. Sprchové baterie najdete v nástěnném a podomítkovém provedení. Vanové baterie jsou nejčastěji nástěnné a podomítkové. Narazíte ale i na stojánkové baterie, které se upevňují na okraj vany či na podlahu. Takové bidetové baterie se však vyskytují pouze ve stojánkovém provedení.
Jak je to s typem koupelnových baterií dle způsobu ovládání?
Podle ovládání rozdělujeme baterie kohoutkové, pákové, bezdotykové nebo termostatické.
Kohoutkové baterie jsou vhodné nad vanu, kdy při jejím napouštění nemusíte nastavovat optimální poměr teplé a studené vody. Jednoduše otočíte kohoutkem a napustíte horkou vodu. Jsou určeny pro uživatele, kteří preferují klasické ovládání baterie samostatnými kohoutky. Oproti pákovým bateriím mívají spotřebu vody vyšší až o 40%. S kohouty se běžně setkáte u umyvadlových a také kuchyňských baterií.
Bezdotykové baterie ovládáme přerušením paprsku, s přednastavenou teplotou a tlakem vody. Často na ně narážíme například v restauracích, hudebních klubech, apod. Jejich výhoda tkví především v hygienickém hledisku a v pohodlné obsluze.
Pákové baterie umožňují mnohem lepší citlivost a nastavení vody. Také jsou praktičtější než kohoutkové. Dá se s nimi manipulovat pouze jednou rukou. Pákou nastavujete jak tlak, tak i teplotu vody. Kvalita je závislá zejména na kartuši, kterou tvoří dvě keramické destičky s otvory umístěnými proti sobě. Pomocí páky se jimi posouvá, otvory protéká voda a podle toho, jak pákou otáčíme a zdvíháme ji, regulujeme průtok vody. Nejčastěji se s nimi setkáte u vanových nebo sprchových baterií.
Termostatické baterie mohou oproti běžným bateriím ušetřit až 50 % vody. Automaticky směšují studenou a teplou vodu. Nastavíte požadovanou teplotu vody a baterie automaticky míchá teplou a studenou. Jsou bezpečné zejména pro děti, protože mají bezpečnostní pojistku, která zabrání opaření. Ideální jsou ve vaně a ve sprše. Jedinou nevýhodou je zadržování nečistot a vodního kamene ve vodovodním řádu. Termostat může v těchto případech zatuhnout.
Jednotlivých koupelnových komponentů je mnoho. Mezi nejdůležitější patří držáky na sprchy, odpady, páčky k bateriím, rohové ventily, sprchové hadice, sifony či výtokové hubice.
Kartuš je klíčový prvek pro pákové vodovodní baterie. Má na starost směšování teplé a studené vody, kterou nasměrujete do výtokového raménka. Většinou se vyrábí z plastu, ale výrazně kvalitnější i odolnější je keramické provedení.