Kosmetické jíly
Podrobnosti- Podrobnosti
- Kategorie: Lékařství, zdraví, krása
- Vytvořeno 17. 1. 2020 14:54
- Zobrazeno: 704
Že vám kosmetické jíly nic neříkají? Ale to je škoda, kosmetické jíly mají totiž řadu příznivých vlastností, které prospívají každé pokožce.
Jíl je nezpevněná sedimentální hornina tvořená jílovými minerály, kde má každý minerál pro lidské tělo specifický přínos. Jílů existuje několik, všechny jsou bohaté na křemík, vápník, hliník, železo, hořčík, sodík, draslík, stříbro, titan, měď, zlato a stopové prvky. Jíl je, obecně řečeno, velmi jemný prášek minerálního původu. Jíl je pro kosmetické účely vyčištěn od všech nečistot a zpracován do práškové formy. Mezi nejpoužívanější jíly v kosmetice patří zelený, bílý, růžový a červený.
Obecnou charakteristikou všech jílů je schopnost absorbovat přebytečný kožní maz a nečistoty z povrchu a pórů pokožky.
BENTONITOVÝ JÍL - je směsí minerálů, která vznikla postupným zvětráváním vulkanického popele. Bentonitový jíl má nevýraznou, lehce našedlou barvu. Pro svou schopnost vstřebávat nadbytečný kožní maz a nečistoty z povrchu pleti je zvláště vhodný pro péči o mastnou pleť. Kromě toho jej však můžete použít v péči o vlasy a vlasovou pokožku. Obsahuje vysoký podíl sodíkového a vápníkového bentonitu. Má protizánětlivé, antibakteriální a antiseptické účinky.
ZELENÝ JÍL – nebo také modrozelený jíl - barva jílu je dána obsaženou kombinací oxidů železa a rozložených rostlinných částí. Je vhodný pro mastnější pleť. Na pleť má stimulační účinky, odstraňuje nečistoty z pokožky. Zbavuje pokožku odumřelých kožních buněk, stimuluje proudění krve v pokožce, zbavuje pokožku nadbytečné mastnoty a tím přispívá ke zmenšení pórů a celkovému posílení pleti. Nákupem zeleného jílu nikdy neuděláte chybu. Díky bohatému spektru minerálů a stopových prvků nabízí každé pleti pomocnou ruku. Urychluje obnovu kožních buněk, proto je vhodný také pro zralou pleť a pokožku s kožními problémy, např. s ekzémy, vyrážkami, suchými místy. Při pravidelném používání kosmetiky se zeleným jílem nebo po vydatné pleťové masce je pleť hebká, rozzářená, sjednocená. To samé platí pro vlasy. Má velké absorpční schopnosti. Proto se nedoporučuje k dennímu používání lidem se sklonem k sušší nebo citlivé pokožce, je vhodný zejména pro pleť mastnější.
Koupel — lázeň se zeleným jílem pomáhá od bolestí kloubů a svalů, vyrážek, ekzému a pomáhá detoxikovat pokožku. Do vody přidejte 50 ml jílu a nechejte rozpustit. Přidat můžete pár kapek éterického nebo panenského oleje.
BÍLÝ JÍL nebo také KAOLIN je nejjemnější ze všech kosmetických jílů. Působí podobně jako jiné jíly, šetrně odstraňuje povrchové nečistoty a odumřelé kožní buňky, stimuluje mikrocirkulaci krve v pokožce. Na rozdíl od jiných kosmetických jílů však pokožku nezbavuje mastnoty, je tedy velmi vhodný pro pokožku jemnou a suchou. Takovou pleť revitalizuje, regeneruje a vyhlazuje. Zlepšuje její elasticitu a pevnost. Bílý jíl má protizánětlivé a antibakteriální účinky, pomůže v boji s mnoha zdravotními problémy. Je bohatý na minerály, stopové prvky, železo, zinek, křemík, hořčík a vápník. Důležité je, že je označován jako hypoalergenní. Tím vším napomáhá ke zlepšení stavu pokožky, která trpí lupénkou, ekzémy či akné.
Kosmetické jíly se nejčastěji používají jako pleťové masky, její příprava je úplně jednoduchá a každý si ji může připravit doma sám.
Pro přípravu masky smíchejte cca 1 lžíci jílu a 1 lžíce destilované nebo převařené vody a pořádně promíchejte. Maska by neměla z pokožky stékat. Při aplikaci masky se vyhněte očnímu okolí. Masku nechte působit do zaschnutí, což trvá přibližně 10 až 15 minut. Opláchněte teplou vodou. Pokud si chcete pleťovou masku vylepšit, přidejte med, avokádo, banán nebo jogurt. Vždy si připravujte masku čerstvou. Sami si určujete, jakou konzistenci směs bude mít. Husté pasty a kaše se lépe nanášejí, pomaleji schnou a mají silnější účinek (doporučuji pro řešení akutních problémů, např. vyrážka, náhlý výskyt lupů, zhoršené akné), čím je konzistence řidší, tím maska rychleji schne a účinky jsou slabší (ideální pro pravidelnou péči pro udržení zdravého stavu).
A nezapomeňte, suchou a citlivou pleť byste účinkům kosmetických jílů měli vystavovat maximálně dvakrát do týdne!
Růžový jíl zlepšuje elasticitu pokožky, redukuje suchost a šupinatění. Tento jíl obsahuje oxid železitý, oxid křemičitý a stopové prvky, které příznivě působí na lidskou pokožku. Má revitalizační, regenerační, detoxikační, antiseptické, dezinfekční, zvláčňující, tonizující, zklidňující a čistící účinky. Dá se označit jako nejjemnější ze všech jílů, a proto je také vhodný na všechny typy pleti, zejména na unavenou a zralou pleť. Díky své jemnosti je vhodný i pro osoby s citlivou a podrážděnou pokožkou se sklonem k začervenání. I při zevní aplikaci se dá říci, že má detoxikační účinky na pokožku, protože absorbuje škodlivé toxiny z pokožky, zbavuje pleť odumřelých buněk, revitalizuje ji a navrací jí pružnost. Růžový jíl také pomáhá odstraňovat ztvrdlou kůži, proto je vhodnou ingrediencí také do peelingových přípravků.
Červený jíl má antibakteriální účinky, reguluje tvorbu kožního mazu, regeneruje, vyhlazuje a také zmatňuje. Červený jíl obsahuje draslík a oxidy železa. Je vhodný na pleť normální, citlivou nebo s projevy akné. Má čistící a regenerační schopnosti. Zlepšuje tvorbu kolagenových vláken v pokožce, vstřebává toxiny, čistí tak pleť do hloubky a navrací ji zdravý vzhled.
Kosmetické jíly se používají i při výrobě přírodních mýdel. Pravidelným používáním přírodního mýdla s obsahem kosmetických jílů, pomůžete zlepšit vzhled svojí pleti, zejména pleť problémová bude jásat. Používání přírodního mýdla s obsahem kosmetických jílů je nejjednodušší varianta ošetření pokožky. Nemusíte nic míchat, produkt je připraven k okamžitému použití. Doporučuje se mýt si obličej ráno a večer. Stačí namydlit, nechat chvilku působit, smýt teplou vodou a osušit čistým ručníkem.