Podrobnosti
- Podrobnosti
-
Kategorie: Vzdělání
-
Vytvořeno 17. 5. 2016 11:01
-
Zobrazeno: 2254
Podle statistiky Spolkového statistického úřadu v Německu vydělávají ženy v EU o 16% méně než muži. "Gender Pay Gap" se nazývá tento rozšířený fenomén. A je nepravděpodobné, že by někdo ještě nikdy neslyšel o tomto problému. Ale jak vypadají osobní a praktické zkušenosti uživatelů, které se zúčastnili našeho průzkumu? Nejnovější průzkum, který provedla mezinárodní vyhledávací mašina pracovních nabídek JOBkralle / JOBswype. Položili jsme uživatelům v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, Irsku, Polsku, Maďarsku, České republice, na Slovensku a v Rumunsku tuto otázku: "Jsou ženy i muži ve Vaší firmě stejně platově ohodnoceni?". Výsledkem je do značné míry homogenní výsledek - většina uživatelů reagovalo na otázku, zda muži a ženy vydělávají stejně, jasným "NE".
Existuje mnoho vysvětlení důvodů platového rozdílu žen a mužů. Nejvíce se ale týká mateřské dovolené u žen, kdy muži pokračují vstříc kariérnímu vzrůstu. Po mateřské dovolené najdou ženy cestu pomalu zpět do pracovního procesu, někdy ale jen na částečný úvazek. Ve firmách, kde pracovní povýšení u žen je možné, se z důvodu mateřské dovolené nekoná. Naštěstí se toto nevyskytuje v každé firmě a není to firemním pravidlem. V dnešní době je více žen ve vedoucích pozicích, než kdy předtím, ale rozdíl v odměňování žen a mužů vypadá stále stejně jako v minulosti. Díky průzkumu jsme dospěli k zjištění, že na rozdíl od Spojeného království odpověděli uživatelé ve všech evropských zemích identicky. Muži jsou hodnoceni za stejný pracovní výkon lépe než ženy. Výsledky v procentech 43% - 62% naznačují, že muži a ženy jsou placeni nerovnoměrně - to stále představuje děsivou většinu. Firmy by se měly zamyslet. Zkušenosti a kompetence by měly být jediným kritériem, které určují plat zaměstnance.
JOBkralle je mezinárodní vyhledávač pracovních nabídek, který je aktivní v 10 evropských zemích (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Spojené království, Irsko, Maďarsko, Polsko, Česko, Slovensko, Rumunsku) a v 7 jazycích. Pravidelně jsou dotazování 5000 uživatelů po celé Evropě k tématu pracovní trh.
JOBkralle provedlo tento průzkum v dubnu roku 2016.
JOBkralle v Čechách: www.jobkralle.cz
JOBkralle na Slovensku: www.jobkralle.cz