Od odpadního pytle až po novou bundu. Jaká je cesta tříděných plastů?
Podrobnosti- Podrobnosti
- Kategorie: Zpravodajství, praktické informace
- Vytvořeno 1. 9. 2014 10:39
- Zobrazeno: 3175
V průměrné české domácnosti se vyprodukuje do kontejnerů či popelnic 25 kg plastového odpadu. U domácností, které bezohledně netřídí odpad, se plast dostane mezi směsný odpad a pokračuje dál na skládku. Češi se však v třídění odpadu zlepšují a již dnes třídí 71 % obyvatel naší země. Neváhejte a třiďte také!
Třídění odpadu začíná v domácnostech
Z třídění odpadu můžete mít dobrý pocit. Přispíváte totiž k ochraně přírody a životního prostředí vůbec. Všechno, co musíte, je hodit plastovou lahev nebo igelitový pytlík do jiného pytle. Pokud je vaše spotřeba PET lahví vyšší, můžete si pořídit praktický lis na PET lahve. Plasty tvoří však také obaly od potravin a spotřebního zboží. Plasty však musí být čisté, teprve poté je možné třídit dál.
Žlutá popelnice je vždy jistotou
Obce často organizují svoz tříděného odpadu, a proto jsou na něj kontejnery snadno dostupné. Žluté kontejnery na odpad tak najdete doslova na každém rohu. V naší zemi jich je skoro 89 tisíc! Žluté kontejnery pravidelně svážejí vozy. Některé jsou již opatřeny lisem. Odpad se sváží na třídící linky, kde dochází k odstranění nežádoucích příměsí. Denně se roztřídí přes 291 tun plastu.
Recyklování vdechne plastům nový život
Z linky, kde byly plasty tříděny, se odvážejí ke zpracovatelům. Procházejí pak různým typem zpracování, jako je drcení, lisování a podobně. Výsledkem jsou granuláty, které se dovážejí k výrobcům nových plastů. Díky recyklaci jsou konečné produkty levnější a šetrnější k životnímu prostředí. Z 50 recyklovaných PET lahví lze například vyrobit fleeshovou bunku. Horší jakost recyklovaných plastů pak nalezne své využití ve stavebnictví nebo ve výrobě zahradního nábytku a podobně.