Na dovolenou do Řecka

Podrobnosti

Řecko se dostalo do povědomí jako rodiště evropské civilizace a též centrum vzdělanosti. Odkaz kdysi významné řecké civilizace je ještě pořád živý. Na území Řecka se totiž uchovalo množství unikátních památek na časy dávno minulé. Právě tyto památky, ale i jedinečná příroda a příjemné podnebí vábí do země v jižní části Evropy každoročně obrovské počty turistů ze všech koutů světa.

 

Řecko, rozkládající se na jižním konci Balkánského poloostrova zaujímá rozlohu přes 135 tisíc kilometrů čtverečních. K Řecku patří nejen Peloponéský poloostrov, ale též více než 3.000 ostrovů a ostrůvků. Ty jsou rozesety v Egejském, Jónském, Krétském a konečně Středozemním moři. Největší z nich jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Euboia. Východní část Řecka se může pochlubit jedním z nejdelších pobřeží v Evropě. Jeho celková délka je totiž cca. 15.000 km.

 

Řecko sousedí s několika zeměmi. Na severozápadě má společnou hranici s Albánií, na severu s Makedonií a Bulharskem. Ve své východní části sdílí hranice s Tureckem. Země má povětšinou hornatý charakter. Území je z více než 50% pokryto vápencovými horami s názvem Helenidy. Na severovýchodě země se zvedá hraniční horstvo Rodopy. Tyto hory zasahují až na území Bulharska. Ve směru od Albánie a Makedonie se táhne pohoří Pindos. To je fakticky výběžkem Dinárských Alp. V centrální části Řecka je k nalezení Thessalská nížina. Ta směřuje od trojmezí Řecka, Bulharska a Albánie až k Pagasetickému zálivu. Podél východních řeckých břehů se nachází další horské pásmo s s nejvyšším vrcholem Olymp. Skalnaté jsou i některé z řeckých ostrovů, jako kupříkladu Kréta, Rhodos nebo Karpathos.

 

V Řecku panuje subtropické podnebí. To je pro tuto část Středozemního moře typické. Jen na severu země je možné se setkat s chladnými a tuhými zimami. V ostatních částech Řecka jsou zimy povětšinou mírné. Na druhou stranu léta jsou obvykle suchá a horká. Během letních měsíců, kdy tu vrcholí hlavní turistická sezóna, vanou zde větry z Afriky. Není ničím neobvyklým, že tady teploty přesahují 40 stupňů Celsia.

 

Na území Řecka v dnešní době žije více než 11 miliónů obyvatel. Z toho asi 4 miliony obývají hlavní město Athény. Druhým nejlidnatějším městem je Soluň. Ta je k nalezení v severozápadní části země. Počet jejích obyvatel je kolem jednoho milionu. Značná část obyvatel ovšem není řeckého původu. Žije tady hodně přistěhovalců z okolních zemí. Etničtí Řekové jsou v naprosté většině ortodoxního vyznání.

 

Starověké Řecko bývalo centrem vzdělanosti, věd, politiky a také umění. Jeho význam je skutečně pozoruhodný. Dnes se Řecko pyšní nejen zajímavou historií, ale též kulturní tradicí. Návštěvníkům zároveň dokáže zajistit též perfektní podmínky k rekreaci. A to je příčinou, proč se spousta lidí do této země s oblibou vrací. Vedla obdivuhodné přírody a neodolatelného pobřeží skýtá návštěvníkům také kvalitní ubytovací zařízení, skvělé restaurace, bohatou zábavu či sportovní vyžití. Řecko se ovšem vyplatí navštívit i kvůli řadě architektonických a kulturních památek.

 

Nejpopulárnějším místem Řecka jsou Athény. Návštěvníky sem láká zejména proslulá Akropole se světoznámými stavbami. Najdete zde Pantheon, zasvěcený bohyni Athéně. Dále tu je Erechteion s krásnými sochami žen v průčelí. Mezi další atraktivní místa, která stojí za návštěvu, patří kupříkladu Korint, Mykény, Delfská věštírna nebo Olympia, kde se v antice konaly Olympijské hry. Ve městě Epidauros na Peloponéském poloostrově je k vidění svatyně Asklépion, zasvěcená bohu lékařství. Ta symbolizuje rané středisko praktické medicíny. K návštěvě zve i Megisti Lavra na poloostrově Athos. Jde o nejstarší chrám Řecka, založen již v roce 963. Jedinečné jsou rovněž kláštery Meteora. Ty se nacházejí vysoko na skalách. V současnosti je na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno dohromady 17 památek po celém Řecku.

 

V případě že se cestovatelé rozhodnou prožít svou dovolenou na některém z řeckých ostrovů, rozhodně nebudou svého rozhodnutí litovat. Jejich bujná příroda, bílé domečky, namačkané na ostrých skalách, úžasně azurově modré moře, překrásné pláže a vstřícní obyvatelé turisty přesvědčí o tom, že v řeckých letoviscích je možné prožít nezapomenutelnou dovolenou. Turisté si mohou naplno vychutnávat pohodový řecký styl života. A není vůbec důležité, jestli se tak děje na Korfu, Lefkadě, Kosu, Rhodu nebo třeba Krétě. V Řecku je krásně všude!

   
   
   
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Levné ubytování Praha

Levná ubytovna a penzion Praha. Ubytování od 130 Kč

Azyl pro Milence Praha

Luxusní azyl pro milence v centru Prahy 8.

Dárek pro Inženýra

Linux tričko, nerd tričko, cool tričko, IT tričko, Geek tričko.

Webové stránky Beroun

Výroba kvalitních web stránek u Berouna.