Pro všechny kutily! Jak postavit roubenou chalupu?

Podrobnosti

Podle čeho vybírat materiál?

Máte k dispozici útulný pozemek za městem u lesa a rádi byste ho nějak smysluplně využili? Pokud se už máte prostor kam ukládat vybavení do dílny nebo zahradupro každodenní relax, tak se můžete pustit třeba do stavby vlastní roubené chaty. Zde je první část našeho návodu, který bude obsahovat několik rad a tipů, jak takovou stavbu zrealizovat.

Jako nejvyužívanější typ dřeva pro stavby je udáván jehličnan. Při výběru dřeva pro roubený dům musíme klást veliký důraz na výběr zejména u některých částí stavby. Například houby, škodící hmyz nebo plíseň můžou odhalit zjevné známky poškození. Další závadu může představovat tkz. pokroucení, ke kterému může dojít buď přirozenou cestou nebo při samotném kácení stromu.

Dřevo je stavební materiál se specifickými vlastnostmi, které musíte respektovat, aby nedošlo k problémům. Jelikož dřevo významně mění své parametry během prvních let po vytížení, je potřeba si dávat pozor na kvalitu dřeva při jeho koupi. Rozhodující může být například způsob těžby a jeho následné zpracování.

 

Jak začít?

Tak jako tomu bývá u většiny staveb, maximální důraz je kladen na samotný základ a jeho rovinnost. Následně přichází položení izolace, kterou buďto rovnou zalejeme betonem nebo položíme po obvodové zdi. Následně je zapotřebí se rozhodnout zda upřednostníme základový trám nebo tvárnice. Základový trám musí být výrazně odolný. Tuto podmínku splňuje například dub. Mezeru mezi tvárnicemi a trámem je možné vyplnit vápennou maltou.

Připravte si tedy své elektrické nebo AKU nářadí a můžeme se pustit do díla. Stavby se vždy stavěly většinou z čerstvého dřeva pro jeho lepší tvárnost. To ale znamená, že dřevo bude vlhké a tím pádem bude mít také vyšší hmotnost. Preferují se tedy lepené hranoly pro jejich lepší sesedání v úvodních letech. Jsou však vyráběny při dané vlhkosti a teplotě a následně vystavovány vnějším a vnitřním teplotám což může také způsobit praskliny nebo změny v rozměrech.

 

 

 

   
   
   
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Levné ubytování Praha

Levná ubytovna a penzion Praha. Ubytování od 130 Kč

Azyl pro Milence Praha

Luxusní azyl pro milence v centru Prahy 8.

Dárek pro Inženýra

Linux tričko, nerd tričko, cool tričko, IT tričko, Geek tričko.

Webové stránky Beroun

Výroba kvalitních web stránek u Berouna.