Jak na invalidním vozíku překonávat menší výškové bariéry

Podrobnosti

Máte doma osobu pohybující se pomocí invalidního vozíku a potřebujete překonávat menší výškovou bariéru u svého domu, lékaře nebo na chatě? Dnes již běžná věc, která se dá jednoduše vyřešit nájezdovou rampou nebo nájezdovými ližinami. Nájezdové rampy a ližiny se vyrábí v různých délkách tak, aby co nejlépe eliminovaly vaši výškovou bariéru. Délky ramp a ližin se pohybují v rozmezí od 0,5m do 3m. Delší se už nedělají, nedovolil by to průhyb rampy a její nosnost. V dnešní době se dokonce dají pořídit velmi lehké karbonové rampy, které si tak jednoduše můžete vozit s sebou třeba na výlet a s jejich manipulací nebude mít problém ani křehká žena. V případě pořízení rampy k bytovému dobu lze tuto pomocí pár šroubů upevnit k podestě a zamezit tak odcizení.

Nájezdové rampy a ližiny jsou standardně vyrobeny z eloxovaného hliníku a jejich nosnost se pohybuje kolem 300kg, takže není problém ani s použitím pro elektrický invalidní vozík. Co se týče doporučení, jakou délku rampy zvolit, dá se všeobecně říci, že pokud bude bariéru překonávat osoba bez doprovodu na mechanickém vozíku, měl by být finální sklon rampy nebo ližin alespoň 1:7. Pokud je uživatel vybaven elektrickým vozíkem nebo má doprovod, je doporučený sklon 1:5. Samozřejmě vždy záleží za schopnosti uživatele, popř. jeho doprovodu a výše zmíněné doporučené hodnoty je potřeba brát opravdu jako orientační. Pro představu je dobré natáhnout svinovací metr od hrany horního schodu po zem v požadované délce a jasně se nám ukáže, jaký sklon budeme překonávat.

Nájezdové rampy a ližiny jsou zařazeny do tzv. zvláštních pomůcek, na které lze čerpat státní příspěvek ve výši min. 90% z ceny. Na tento příspěvek na zvláštní pomůcku mají nárok osoby, které jsou držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P a spadají svým postižením do určité kategorie, tabulkově vytvořené Ministerstvem zdravotnictví. Příspěvek se vyřizuje na příslušné pobočce Úřadu práce dle trvalého bydliště a rozhoduje o něm posudkový lékař. Existují tři způsoby, jak si rampu nebo ližiny pořídit. Úhrada z vlastních zdrojů je první způsob. Druhý způsob je úhrada z vlastních zdrojů s následným podáním žádosti o Příspěvek na zvláštní pomůcku. Žádat můžete jeden rok zpětně od zakoupení rampy nebo ližin. Třetím způsobem je podat žádost o příspěvek a po jeho schválení pomůcku zakoupit. Vyřízení příspěvku trvá 2-4 měsíce, nejsou ale výjimkou lhůty 5 měsíců i delší.

Pokud tedy potřebujete překovávat výškovou bariéru do +- 0,5m, je nájezdová rampa nebo ližiny ideálním a ekonomicky nejméně náročným řešením.

   
   
   
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Levné ubytování Praha

Levná ubytovna a penzion Praha. Ubytování od 130 Kč

Azyl pro Milence Praha

Luxusní azyl pro milence v centru Prahy 8.

Dárek pro Inženýra

Linux tričko, nerd tričko, cool tričko, IT tričko, Geek tričko.

Webové stránky Beroun

Výroba kvalitních web stránek u Berouna.