Bylinné tinktury (bylinné kapky)

Podrobnosti

Domácí výroba tinkturO tinkturách  se moc nemluví a je to velká škoda, vždyť často bývají mnohem účinnější než čaje…

  • Pro začátek bychom si měli připomenout, že tinktury neboli bylinné kapky jsou výluhy získané delším máčením bylin v alkoholu. Byly hojně užívány již v antice a oblibu neztratili ani během středověku.
  • Jejich hlavní výhodou je vysoký obsah účinných látek. Jsou považovány za účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nedostatečně nevyloučí do vody, jiné se zase zničí varem. Tinktury jsou proto ideální pro intenzivní bylinnou terapii.
  • Další výhodou je samozřejmě delší trvanlivost, což je způsobeno právě obsahem alkoholu. Většinou se neuchovávají v ledničce.
  • Zároveň je jejich užívání pohodlné a časově nenáročné. Není nutné je pokaždé připravovat a louhovat. Jednoduše nakapeme předepsané množství tinktury do vody či teplého nápoje a můžeme pokračovat v denní rutině. Jsou též vhodné na cesty.
  • I přes výše uvedené výhody, mnozí stejně přistupují k užívání tinktur s bázní právě kvůli obsaženému alkoholu. Jedná se však o naprosto zbytečné obavy, jelikož jeho množství je tak nízké, že úvahy o jeho ovlivnění organismu jsou zcela bezpředmětné. Pokud by to i přesto zůstávalo překážkou, stačí nakapat předepsaný počet kapek do čaje či teplé vody. Alkohol se totiž odpařuje již při teplotě zhruba 78 °C. Jinými slovy, když nakapeme tinkturu do vody nebo čaje, který má kolem 90 °C, prakticky všechen alkohol se odpaří a účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné podávat tinktury i dětem.
  • Jedním z častých dotazů, je otázka, zda mezi kapkami a tinkturou je rozdíl. Není. Jednu dobu bylo označení tinktura zakázáno, takže se spíše užívalo slovo „kapky,“ po zrušení zákazu se ponechaly oba názvy.
  • Lze užívat vícero tinktur najednou? Ano, ale je vhodné nevolit příliš velké množství, takže například užívat 3-4 typy tinktury.
  • Tinkturu si lze vyrobit i doma, níže uvádíme základní univerzální recept:

Domácí výroba tinktur

Pro přípravu tinktur používáme čerstvé nebo sušené květy, listy, plody nebo celou nať a alespoň 40% alkohol. Použít můžeme zředěný konzumní líh, vodku nebo domácí pálenku.

V žádném případě se nedoporučuje používat průmyslový alkohol denaturovaný či masážní líh, protože jsou jedovaté a nevhodné pro vnitřní užívání!

Návod:

Lahev naplníme zlehka bylinky až po hrdlo a zalijeme alkoholem. Nádobu dobře uzavřeme a dáme ji na teplé místo (asi 20 °C) na 14 dní, případně i déle. Obsahem během této doby občas zatřeseme. Po uplynutí tohoto času jej scedíme a zbytek vylisujeme.

Při přípravě tinktury z čerstvých bylin volíme obyčejně hmotnostní poměr 1:4. Pouze u prudce jedovatých (účinných) látek dodržujeme poměr asi 1:10. Nezapomeňme ovšem na to, že líh je lehčí než voda, a tak zde neplatí obvyklé srovnávání objemu a váhy. Proto je třeba líh odvažovat. Například 400 g lihu 60-65% odpovídá přibližně půl litru tekutiny.

Jiný způsob výroby tinktur podle Jiří Janči je následující: Jeden hmotnostní díl drogy přelijeme 5 hmotnostními díly lihu o koncentraci 60 až 70%. Necháme 7 až 14 dní vyluhovat při pokojové teplotě a nejméně jednou denně vše protřepeme. Poslední den necháme ustát a pak přefiltrujeme, nejlépe na papírovém filtru. Zbylou směs dále upotřebíme podle individuálních kritérií. Buď ji ještě jednou (popřípadě vícekrát) vyluhujeme, nebo přelijeme vodou, která pak absorbuje líh obsažený v bylinách.

  • Jak a kolik užívat? Tinktury lze užívat jak vnitřně po kapkách, nebo vně na obklady nebo masáže. Obvyklá dávka tinktury činí 20 až 30 kapek, v některých případech až 35 kapek, které užíváme zpravidla 2-3 krát denně. Tinktura se buď bere na lžičku a zapíjí vodou (čajem), nebo se nakape do vody nebo do čaje či teplého nápoje.

 

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

Zdroj: http://www.bylinky21.eu/blog-o-zdravem-zivotnim-stylu/bylinne-tinktury

Další recepty: http://www.bylinky21.eu/recepty

   
   
   
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Levné ubytování Praha

Levná ubytovna a penzion Praha. Ubytování od 130 Kč

Azyl pro Milence Praha

Luxusní azyl pro milence v centru Prahy 8.

Dárek pro Inženýra

Linux tričko, nerd tričko, cool tričko, IT tričko, Geek tričko.

Webové stránky Beroun

Výroba kvalitních web stránek u Berouna.